לד אביבים

מה זה גוף חוץ בנקאי

כל מי שקורא את מדורי הכלכלה, יכול לשים לב שבשנים האחרונות מופיע הביטוי גוף חוץ בנקאי יותר ויותר. הרבה פעמים עולה תהייה מה זה אומר בעצם גוף חוץ בנקאי, מה הוא מציע, מה ההבדל בינו לבין גוף בנקאי והאם הם מספקים את אותם שירותים.

גוף בנקאי, כמו שניתן להבין, זה בנק אשר עובד על פי כללים ותקנות שהמדינה קבעה לבנקים, הוא מפוקח על ידי בנק ישראל, וגם אם מדובר בגופים פרטיים שמוחזקים על ידי אנשי עסקים בשיתוף עם הציבור, עדיין חלים עליהם כללים מסוימים שהמדינה קובעת. אותם גופים מעניקים הלוואות, אשראי, מאפשרים לפתוח חשבון עובר ושב, תוכניות חסכון ועוד.

לעומתם, אנחנו יכולים למצוא גופים חוץ בנקאיים, דוגמא לכך הם חברות ביטוח, חברות אשראי, חברות ליסינג, וכן גופי מימון חוץ בנקאיים. למשל, לד אביבים של אייל סיטהכל שמנוהלת על ידי עמי עופרי היא דוגמא טובה לכך. מדובר בגוף חוץ בנקאי שעובד עם שכירים ועצמאים, וכן עם עסקים בתחומים שונים, בדרך כלל בסדרי גודל קטנים ובינוניים.

אותם גופים חוץ בנקאיים לא יכולים להציע דברים כמו תוכניות חסכון או חשבון עובר ושב, אך הם יכולים להציע שירותי מימון ואשראי. ישנם גופים, למשל, חברות ליסינג לרכב שמספקות אך ורק אשראי לרכישת רכבים דרך ההחברה, ישנן חברות ליסינג לאמצעים אחרים, וכן יש גופים חוץ בנקאיים, כמו למשל לד אביבים, שמספקים הלוואות בפריסה רחבה, כלומר, לכל עניין וצורך, בין אם זה לימודים, אירועים, רכישת רכב או כל דבר אחר, גם למגזר הפרטי וגם למגזר העסקי.

עופר עמי – מנהל בלד אביבים

מה ההבדל בין הלוואות בנק להלוואות גוף חוץ בנקאי כמו לד אביבים

יש שני הבדלים מהותיים בין סוגי הלוואות. הבדל ראשון, הבנק נוהגים על פי מתווה של הלוואות אשר מקבל אישור של בנק ישראל, על פי ריביות שהבנק קובע, תנאים וחוקים שנקבעים על ידי הבנק. כלומר, הם לא יכולים להציע הלוואות בריביות שלא מאושרות על ידי בנק ישראל, באופן חופשי. לכן הם נוהגים בשמרנות רבה יותר, מתוך אחריות לבנק ובכלל לענף הבנקאות בישראל.

הבדל שני, גופים חוץ בנקאיים יכולים לעבוד עם כל מי שהם רוצים בתור חברה פרטית, בנקים לעומת זאת לא יציעו לכל אחד לקחת הלוואה אלא רק למי שהם מניחים או בטוחים שהוא יוכל לעמוד בה. לכן גורמים רבים מעדיפים לפנות אל גופים חוץ בנקאיים ולא לקחת הלוואה דווקא מהבנק.